Cisza przed cudem – Wielka Sobota

Cisza przed cudem – Wielka Sobota

Dziś obchodzimy Wielką Sobotę, ostatni i najważniejszy dzień Triduum Paschalnego. Zgodnie z tradycją, powinien to być dzień milczenia i zadumy. Kościół w tym dniu  nie sprawuje żadnej liturgii, ale nieprzerwanie czuwa przy Grobie Pańskim, rozważając ofiarę Chrystusa i oczekując Jego zmartwychwstania.

Zwyczajowo w tym dniu w naszych kościołach święci się pokarmy na stół wielkanocny – chleb jako pamiątkę Eucharystii, mięso symbolizujące Jezusa jako Bożego Baranka, oraz jajka będące znakiem nowego życia. Choć jest to piękny zwyczaj, powinniśmy pamiętać, że to nie jest najważniejszy element tego dnia – po skończonym obrzędzie wypada chociaż na chwilę udać się na adorację Najświętszego Sakramentu.

Po zapadnięciu zmroku – a zatem technicznie już w niedzielę – w kościołach rozpoczyna się Liturgia Wigilii Paschalnej. Jest to najbardziej uroczysta liturgia w całym roku, bogata w symbole i pełna radości ze Zmartwychwstania Pańskiego. Składa się ona z czterech części, a każda z nich ma swoją niezwykłą wymowę i znaczenie. Pierwszą jest liturgia światła, w trakcie której święci się nowy paschał – wielką świecę symbolizującą Zmartwychwstałego Pana. Po niej następuje wyjątkowo bogata liturgia Słowa, składająca się z dziewięciu czytań streszczających całą historię zbawienia, od stworzenia świata aż po jego odkupienie. W trakcie tej liturgii uroczyście odśpiewuje się hymn Gloria, a milczące od Wielkiego Czwartku dzwony znowu zaczynają bić na znak powrotu Chrystusa do życia.

Trzecią częścią jest liturgia chrzcielna. Dawniej nowi chrześcijanie byli chrzczeni tylko raz do roku, właśnie podczas tej uroczystości. Choć z tej tradycji zrezygnowano, nadal jest to dzień, kiedy święci się wodę, która będzie używana przez cały rok, a zebrany lud wspomina swój chrzest i odnawia jego przyrzeczenia. Ostatnim elementem jest liturgia Eucharystii, w której Jezus daje nam możliwość udziału w Jego zmartwychwstaniu przez Komunię Świętą. Niektóre kościoły kończą Wigilię Paschalną uroczystą procesją rezurekcyjną, w której wierni wychodzą na ulice i obwieszczają światu Dobrą Nowinę.

Dla wielu z nas Wielka Sobota jest dniem pełnym zgiełku i hałasu związanego z ostatnimi przygotowaniami do świąt Wielkiej Nocy. Zachęcam jednak, by spróbować chociaż na chwilę zostawić ten hałas za drzwiami kościoła i pogrążyć się w ciszy panującej przy Grobie Pańskim. Dzięki temu śpiew Alleluja – czy to podczas nocnej liturgii, czy już w niedzielny poranek – nabierze wyjątkowego znaczenia i pozwoli poczuć prawdziwą radość ze zmartwychwstania Jezusa. Radość, której sobie i wam wszystkim życzę na czas tych świąt.

 

Krzysztof

MF Tau Poznań

15 kwietnia 2017|