Wielki Piątek

Wielki Piątek

Drugi dzień Triduum Paschalnego. Owiany modlitwą, skupieniem oraz zadumą nad męką i śmiercią Chrystusa na krzyżu. Jest to także jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej, co dodatkowo podkreśla jego żałobny charakter oraz jeden z dwóch dni w roku, w którym obowiązuje post ścisły.

Liturgia Męki Pańskiej rozpoczyna się w zupełnej ciszy, tego dnia nie rozbrzmiewają dzwonki oraz instrumenty muzyczne. Wsłuchujemy się natomiast w Zbawiciela, który poświęcił życie za każdego z nas. Liturgia sprawowana jest w szatach koloru czerwonego, które stają się symbolem Miłości zwyciężającej na krzyżu. Celebrans leży krzyżem przed ołtarzem, a zgromadzeni wokół wierni klęczą. Po tym wydarzeniu następuje Liturgia Słowa Bożego, która składa się z dwóch czytań, psalmu oraz opisu Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana.

Centralnym wydarzeniem Liturgii wielkopiątkowej jest Adoracja Krzyża. Pragniemy wpatrywać się i adorować ukrzyżowanego Chrystusa, który stał się odkupieniem i źródłem niezwyciężonej miłości. Po niej następuje Komunia Święta, a na zakończenie Jezus zostaje przeniesiony do kaplicy adoracji symbolizującej Grób Pański. Rozpoczyna się całonocne czuwanie.

Zatrzymaj się chociaż na chwilę w ten szczególny dzień. Śmierć Jezusa na krzyżu wyzwoliła Cię na wieki, a krzyż mający Go upokorzyć stał się symbolem naszego zwycięstwa. To On poświęcił dla Ciebie wszystko, co miał najcenniejsze. Oddał swoje życie, abyś Ty mógł je odzyskać. A Ty? Jak wiele potrafisz poświęcić dla swojego Odkupiciela?

 

Paulina Kasprzak

MF Tau Wrocław

14 kwietnia 2017|