Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego

Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego

Czy wiesz, że w rodzinie franciszkańskiej Wszystkich Świętych świętujemy dwa razy w roku? Mamy również dwa razy dzień zaduszny. To nie pomyłka, tym bardziej nie jest to żart!

święci kapucyńscyRaz wszystkich świętych Kościoła Katolickiego (1 listopada), a drugi raz właśnie dziś (29 listopada) świętych Zakonu Serafickiego. Podobnie jest z dniem zadusznym. Raz obchodzimy z całym Kościołem wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (2 listopada), a dzień później (3 listopada) wspomnienie swoich wiernych zmarłych całej naszej franciszkańskiej rodziny. Modlimy się również za naszych zmarłych rodziców, krewnych, przyjaciół i dobrodziejów.

O ile czymś, powiedzmy, naturalnym i niebudzącym pytań jest modlitwa za swoich braci i siostry z własnej rodziny franciszkańskiej na początku listopada, to skąd pomysł, by pod koniec miesiąca „wracać” do świętowania wszystkich świętych? Nie można tak od razu?

papież Honoriusz IIIDzień ten nie jest przypadkowy. Otóż 29 listopada 1223 roku papież Honoriusz III zatwierdził Regułę św. Franciszka z Asyżu, która do dziś pozostaje najważniejszym dokumentem prawnym trzech gałęzi I Zakonu, a jednocześnie wspaniałym wyrazem ducha Założyciela.  Od XIII wieku aż do dziś Zakon Franciszkański wydał ponad pięciuset świętych i błogosławionych. Są wśród nich kapłani, bracia zakonni, siostry zakonne i ludzie świeccy z III Zakonu. Wszyscy oni zachowując Regułę, naśladując Jezusa Chrystusa i biedaczynę z Asyżu osiągnęli ewangeliczną doskonałość.

W dzisiejszym święcie Wszystkich Świętych dziękujemy Bogu za piękne życie naszych braci i sióstr, którzy są już w gronie zbawionych, cieszymy się ich szczęściem wiecznym – niebem.


O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju,
Abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść;
Wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda;
Jedność tam, gdzie panuje zwątpienie;
Nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz;
Światło tam, gdzie panuje mrok;
Radość tam, gdzie panuje smutek.

Spraw abyśmy mogli,
Nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać;
Nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć;
Nie tyle szukać miłości, co kochać;
Albowiem dając, otrzymujemy;
Wybaczając, zyskujemy przebaczenie,
A umierając, rodzimy się do wiecznego życia.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

/św. Franciszek z Asyżu/

29 listopada 2016|