Błogosławieni polscy franciszkańscy męczennicy

Błogosławieni polscy franciszkańscy męczennicy

We wtorek (7 czerwca) po raz pierwszy w Kościele będziemy mogli obchodzić wspomnienie liturgiczne polskich franciszkanów, Błogosławionych Misjonarzy-Męczenników: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Zostali oni beatyfikowani przez ojca świętego Franciszka dnia 5 grudnia 2015 r. w Peru.

7 czerwca to dzień ich święceń. 30 lat temu w kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu o. Zbigniew przyjął święcenia kapłańskie, a o. Michał – diakonatu. Obydwaj w krótkim czasie po święceniach spełniają swe marzenie pracy misyjnej i wyjeżdżają do Peru.

O. Michał Tomaszek (l. 31) i o. Zbigniew Strzałkowski (l. 33) ponieśli śmierć męczeńską z rąk komunistycznych terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak” 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto w Peru. Zostali oskarżeni m.in. o podjudzanie przeciwko rewolucji modlitwą różańcową, kultem świętych, Mszą św. i Biblią; za głoszenie pokoju. Kto to czyni, musi umrzeć.

Dwa dni później (11 sierpnia), w dzień wzruszającego pogrzebu Ojców Zbigniewa i Michała w Pariacoto papież św. Jan Paweł II spotkał się w Krakowie z rodzinami zabitych misjonarzy. Był wówczas w Polsce i wyniósł na ołtarze bł. Anielę Salawę (patronka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich). Gdy nawiedzał jej relikwie w bazylice franciszkańskiej, w bardzo prostym, ojcowskim geście przygarnął najbliższych i pobłogosławił im. Słów wtedy być nie mogło, gdyż ból był zbyt świeży.

Dziś, gdy po latach możemy przytoczyć słowa papieża: „Męczennik jest najbardziej autentycznym świadkiem prawdy o życiu. Wie, że dzięki spotkaniu z Jezusem Chrystusem znalazł prawdę o własnym życiu, i tej pewności nikt ani nic nie zdoła mu odebrać. Ani cierpienie, ani śmierć zadana przemocą nie skłonią go do odstąpienia od prawdy, którą odkrył spotykając Chrystusa. Oto dlaczego po dziś dzień świadectwo męczenników nie przestaje fascynować, znajduje uznanie, przyciąga uwagę i pobudza do naśladowania.” (Fides et Ratio 32)

Kult pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników bardzo szybko się rozwija. Już teraz ich relikwie (pierwszego stopnia) znajdują się w 85 świątyniach w kraju i za granicą, a o obrazki z relikwiami (drugiego stopnia) poprosiło ponad 106 tys. osób na świecie.

Niech i nas umocni w wierze świadectwo męczeństwa Ojców Zbigniewa i Michała.

Błogosławieni Zbigniewie i Michale, franciszkańscy męczennicy – módlcie się za nami!

opr. br. Grzegorz Dudek

Dla wytrwałych i chętnych więcej o błogosławionych. Z tych też źródeł korzystałem.

franciszkanie.pl
kapucyni.pl
adonai.pl

06 czerwca 2016|