Rocznica poświęcenia Bazyliki św. Franciszka w Asyżu

Rocznica poświęcenia Bazyliki św. Franciszka w Asyżu

Dzisiaj – 23 maja – cała rodzina franciszkańska, na którą składają się przede wszystkim męskie zakony franciszkańskie, siostry klaryski oraz franciszkanie świeccy, a ponadto wiele rodzin zakonnych opartych na regułach franciszkańskich i wszyscy, którzy idą przez franciszkańską drogą nawrócenia, przeżywa liturgiczne święto – rocznicę poświęcenia bazyliki św. Franciszka w Asyżu. To święto także dla nas – Młodzieży Franciszkańskiej Tau.

W tej bazylice spoczywają relikwie św. Franciszka i jest ona – można powiedzieć – „matką” wszystkich kościołów franciszkańskich na świecie. Została ona konsekrowana przez papieża Innocentego IV 25 maja 1253 roku.

Papież Benedykt XIV w dniu 25 marca 1754 r. nadał jej tytuł bazyliki patriarchalnej oraz kaplicy papieskiej. Od tego dnia jest ona włączona do grona świątyń o największej randze w całym Kościele (obok bazylik rzymskich Najświętszego Zbawiciela na Lateranie, św. Piotra na Watykanie, św. Pawła za Murami, Matki Bożej Większej i św. Wawrzyńca za Murami oraz w Asyżu bazylika Matki Bożej Anielskiej, czyli słynna Porcjunkula).

Bazylika św. Franciszka została zbudowana na tzw. Wzgórzu Piekielnym. Nazwa ta wiąże się z wykonywanymi niegdyś na nim wyrokami śmierci. Podarował je zakonowi pewien mieszkaniec Asyżu, a ponieważ reguła zakonu nie pozwala na posiadanie dóbr, teren ten już od 1228 r. stał się własnością Watykanu. Dzień po kanonizacji św. Franciszka, w dniu 17 lipca 1228 r., papież Grzegorz IX, który był przyjacielem i świadkiem życia Biedaczyny, poświęcił kamień węgielny pod świątynię i zmienił nazwę wzgórza na Wzgórze Rajskie.

Budowa dolnego kościoła trwała zaledwie dwa lata i właśnie tutaj 25 maja 1230 roku przeniesiono z kościoła św. Jerzego ciało św. Franciszka i pochowano je w krypcie pod głównym ołtarzem. Krypta, w której znajduje się kaplica grobu św. Franciszka, jest najważniejszym miejscem w bazylice. Relikwie Biedaczyny spoczywają w wykutej w skale kolumnie, wokół której w niszach znajdują się groby czterech pierwszych towarzyszy św. Franciszka: Leona, Masseo, Anioła i Rufina. [podgląd kamery na żywo]

Dwupoziomową bazylikę, zbudowaną w stylu gotycko-romańskim, zaprojektował franciszkański architekt Eliasz Buonbarone. W 1239 roku zakończono prace nad wznoszeniem bazyliki, klasztoru i dzwonnicy. Całe lata trwało ozdabianie świątyni. Uwagę zwracają niezwykle cenne freski. Ich autorami są mistrzowie czterech szkół malarskich: Giunto Pisano i Maestro di San Francisco pochodzili z Pizy, Cimabue i Giotto z Florencji, Jacopo Torritti, Pietro Cavallini i Filippo Rusuti z Rzymu, a Pietro Lorenzetti i Simone Martini ze Sieny.

Znajdujący się przy bazylice klasztor franciszkański, zwany Sacro Convento, zbudowano w XIV i XV w. Bazylika została znacznie uszkodzona w czasie trzęsienia ziemi 8 września 1997 r. Zginęło wtedy 4 zakonników, w tym jeden Polak. Sklepienie bazyliki odbudowano, jednak nie udało się odtworzyć części fresków. W roku 2000 bazylika została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Św. Franciszku, gromadzący nas wokół Chrystusa – módl się za nami.

[podgląd na Bazylikę św. Franciszka z Asyżu]

opr. br. Grzegorz Dudek

23 maja 2016|