Niedziela Wielkanocna

Niedziela Wielkanocna

Niedziela Wielkanocna (nazywana też Wielką Niedzielą, Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego) – pierwszy dzień świąt wielkanocnych.

Jest to również ostatni dzień Triduum Paschalnego, liczonego według kalendarza żydowskiego od Nieszporów Wielkiego Czwartku do Komplety (modlitwy na zakończenie dnia) w Niedzielę.

Jest to dzień Zmartwychwstania Pańskiego, czas radości z Jego zwycięstwa nad śmiercią. Do XVIII wieku msze rezurekcyjne odprawiane były o północy, w późniejszym czasie  świętowano rezurekcję rano (resurrectio z łac. oznacza zmartwychwstanie), tak też pozostało do dnia dzisiejszego.

Zapowiada ją uroczyste bicie w dzwony, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. Mszę poprzedza uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Rozpoczyna się przy Grobie Pańskim, przy którym ksiądz śpiewem oznajmia zmartwychwstanie Chrystusa. Następnie, niosąc monstrancję z Hostią, kapłan prowadzi procesję dookoła kościoła, przy którym dawniej tradycyjnie usytuowany był cmentarz, aby również zmarłym ogłosić zmartwychwstanie.

Na początku mszy wznoszony jest okrzyk radości Alleluja (z hebr. Chwalcie Boga), będący przyśpiewem w pieśniach wielkanocnych.

Oznaką radości były również dawniej używane w okresie wielkanocnym pozdrowienia: Chrystus zmartwychwstał! z odpowiedzią: Prawdziwie Zmartwychwstał!

W polskim zwyczaju, po porannej rezurekcji rodzina zasiada  do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się wzajemnym  składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów.

W niektórych regionach rodzice chowali w domu, ogrodzie koszyczki ze słodyczami, prezenty od wielkanocnego zajączka, na poszukiwanie których wyruszały dzieci. Zwyczaj ten obecnie rozpowszechnił się w formie obdarowywania się w tym dniu drobnymi upominkami, tzw. zajączkami.

Drugi dzień świąt jest w Polsce dniem wolnym od pracy. Tradycyjnie spędza się go w domu, w gronie rodzinnym.

Agata Kula

27 marca 2016|